#   Обяви
29.10.2024 Проект за изменение на чл.18, т. 1.1 и чл. 60, ал.1, т.1 от Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла, приета с Решение на Общински съвет Бяла № 11 - 79 по протокол № 11 от 20.05.2020 г., последно изм. и доп. с Решение на Общински съвет Бяла № 15 - 107 по протокол № 15 от 30.07.2020 год.
ОТНОСНО : Проект за изменение на чл.18, т. 1.1 и чл. 60, ал.1, т.1 от Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла, приета с Решение на Общински съвет Бяла № 11 - 79 по протокол № 11 от 20.05.2020 г., последно изм. и доп. с Решение на Общински съвет Бяла № 15 - 107 по протокол № 15 от 30.07.2020 год.

Съгласно чл. 26, ал. 3 и ал.4 от Закона за нормативните актове, в законоустановения срок от 30 дни, Община Бяла чрез настоящото публикуване, предоставя възможност на заинтересованите лица да направят своите предложения и становища по проекта за изменение на Наредбата на е-mаil адрес: [email protected]


ДОКЛАД
ОТ
Инж. ПЕНЬО КРАСИМИРОВ НЕНОВ –
КМЕТ НА ОБЩИНА БЯЛА



УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,


Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от Закона за местните данъци и такси, общинският съвет определя с наредба размера на местните данъци при условията, по реда и в границите определени с него. Общината като основна административно-териториална единица със своя собственост и бюджет има задължението да се грижи за прилежащата й обществена инфраструктура, като за целта трябва да разполага с необходимите финансови средства.
Местната власт като цяло има също така редица отговорности и задължения, в т.ч.:
- Развитие на територията като среда за живота на човека;
- Развитие на инфраструктурата - пътна инфраструктура, градски транспорт, водоснабдяване и канализация, улично осветление, електронни и други комуникации;
- Осигуряване материалната база на образованието и грижата за подрастващите (детски ясли, градини, училища);
- Грижи за хората от третата възраст;
- Грижи за хората в неравностойно положение;
- Осигуряване на устойчива градска среда и други.
За тяхното качествено изпълнение и предоставяне е необходимо преди всичко те да бъдат осигурени с достатъчен финансов ресурс.
В рамката на икономическата ефективност, сумата на приходите, които трябва да бъдат генерирани на общинско ниво, се определят от размера на общинските разходни отговорности, т.е. данъчните приходи трябва да съответстват на местните разходни отговорности. Приходите трябва да са достатъчно „жизнеспособни”, така че да нарастват с темповете, с които нарастват местните разходни задължения /като се включи и инфлацията/.
Местните разходи за описаните дейности се увеличават предвид много фактори, от които но не само увеличението на минималната работна заплата, повишаването на цените на горивата и др. консумативи, повишаването на нивото на социалните услуги водещи до увеличаване на издръжката на персонала, увеличаване на до финансирането на учебните заведения и дейностите към тях и др. и по тези причини приходите постъпили от данък върху недвижимите имоти за 2023 и 2024 г. не покриха извършените разходи по задължения и отговорности на местната власт. За това допринесоха и събития от предходните години, като извънредното положение, обявено с решение на Народното събрание от 13 март 2020 г., на територията на Република България и въведените временни противоепидемични мерки за превенция, ограничаване и недопускане на разпространението на заболяването COVID-19, усложнената икономическа конюнктура през 2022 г., с постоянно покачващите се цени на ток, горива, строителните материали, в резултат - константно покачващата се инфлация, както и непредвидената международна обстановка на продължаващите повече от две години военни действия между Украйна и Русия, които от своя страна косвено водят до криза в производството и доставката на стоки и суровини, пряко свързани със строителството и събирането на местни данъци и такси.
Съгласно разпоредбата на чл.1, ал.2 от Закона за местните данъци и такси, общинският съвет определя с наредба размера на местните данъци при условия, ред и граници определени със закона, в това число и данъка върху недвижимите имоти от 0,1 до 4,5 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимия имот. Тези правомощия позволяват на общините да направят сериозни стъпки за преодоляване на трудностите при финансирането на разходите по общинските бюджети.
Предвид предстоящото увеличение на минималната работна заплата от 01.01.2025г. и продължаващото увеличение на инфлацията в страната, считам, че размера на данъка върху недвижимите имоти на територията на Община Бяла, който не е променян през периода 2019г. - 2024г., следва плавно да бъде увеличен, съразмерно с всички изброени по горе обстоятелства, както за гр. Бяла от 2 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимите имоти стане на 2.2 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимите имоти.
Друг от данъците който през годините не е променян /от 2017г./, и може плавно да бъде увеличен за преодоляване на трудностите при финансирането на разходите по общинските бюджети е туристическия данък. Съгласно разпоредбата на чл.61с, ал.1 от Закона за местни данъци и такси, Общинския съвет определя с наредбата по чл. 1, ал. 2 размера на данъка в граници от 0,20 лв. до 3,00 лв. за всяка нощувка съобразно населените места в общината и категорията на местата за настаняване.
С решение на Общински съвет Бяла № 23 - 122 по протокол № 23 от 17.11.2016 г. е определен размера на туристическия данък за средствата за подслон и местата за настаняване на територията на Община Бяла Област Варна , както следва:

1. Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„една звезда” - 0,40 лв
2. Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„две здвезди „ - 0,40 лв.
3. Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„три звезди „ - 0,80 лв.
4.Места за настаняване клас А с катерогия
„четири звезди” - 0,90 лв
5.Места за настаняване клас А с катеория
„пет звезди „ - 1,00 лв.
Гореописания данък е най-ниския в областта като цяло и не е променян от приемането му. Приходите от туристическия данък се разходват за мероприятия заложени в Програмата за развитие на туризма на територията на Община Бяла, в съответствие с тези по чл.11, ал.2 от Закона за туризма, а именно за :
- изграждане и поддържане на инфраструктурата, обслужваща туризма на територията на общината, включително местните пътища до туристически обекти;
- изграждане и функциониране на туристически информационни центрове и организация на информационното обслужване на туристите;
- изграждане и поддържане на туристически обекти, които са общинска собственост или за които правото за ползване и управление е предоставено на общината;
- организиране на събития и мероприятия с местно и национално значение, които допринасят за развитието на туризма;
- провеждане на проучвания, анализи и прогнози за развитието на туризма в общината;
- реклама на туристическия продукт на общината, включително участие на туристически борси и изложения;
- взаимодействие и членство на общината в туристически сдружения и в съответната организация за управление на туристическия район;
- подобряване качеството на услугите, предлагани в общинските туристически обекти.
Считам , че следва да бъде направено справедливо и реално увеличение на Места за настаняване клас А и клас Б с категория „една и две звезди”, както следва :
1. Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„една звезда” - 0,50 лв
2. Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„две здвезди „ - 0,50 лв.
Предлаганото увеличение ще разшири базата за формиране на собствени приходи за Община Бяла, които са естествена основа за осъществяване на мероприятия заложени в Програмата за развитие на туризма на територията на Община Бяла. По изложените съображения за увеличаване на собствените приходи на общината с цел изпълнението на общинския бюджет и мероприятия по чл.11, ал.2 от Закона за туризма заложени в Програмата за развитие на туризма на територията на Община Бяла, смятам, че промяна на размера на данъка е наложителна.
1. Причини, налагащи приемането на изменението на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла.


Приходите от местни данъци трябва да са достатъчно „жизнеспособни”, така че да нарастват с темповете, с които нарастват местните разходни задължения /като се включи и инфлацията/.

2. Цели, които се поставят с изменението на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла.


С проекта се плавно увеличение на цитираните данъци в съответствие със средните за региона и страната, за да се увеличат приходите от местни данъци с цел Общината като основна административно-териториална единица да се грижи за прилежащата й обществена инфраструктура.

3. Финансови средства, необходими за прилагането на Наредбата.

За прилагането на изменението на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла не са необходими допълнителни средства от общинския бюджет.

4. Очаквани резултати от изменението на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла.


Очакванията от приемането на проекта за изменение на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла е увеличаване на постъпленията от местни данъци за преодоляване на трудностите при финансирането на разходите по общинските бюджети.

5. Анализ на съответствие с правото на Европейския съюз.

Предлагания проект за изменение на Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла е в съответствие с нормативните актове от по-висока степен, както и с европейското законодателство - Европейската харта за местно самоуправление.

УВАЖАЕМИ ДАМИ И ГОСПОДА,

Предвид изложеното, на основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, чл.141, ал.3 от Конституцията на Република България, чл.8, чл.11, ал.3, чл.15, ал.1 от ЗНА, при спазване на изискванията на чл.26 и чл.28 от ЗНА, във връзка с чл.1, ал.2, чл.22, чл.61с, ал.1 от ЗМДТ, чл.76, ал.3 и чл.79 от АПК , предлагам следния проект : Проект за изменение на чл.18, т. 1.1 и чл. 60, ал.1, т.1 от Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла, приета с Решение на Общински съвет Бяла № 11 - 79 по протокол № 11 от 20.05.2020 г., последно изм. и доп. с Решение на Общински съвет Бяла № 15 - 107 по протокол № 15 от 30.07.2020 год., относно размера на данъка върху недвижимите имоти и туристическия данък, а именно:

ПРОЕКТ ЗА РЕШЕНИЕ:

На основание чл.21, ал.2 от ЗМСМА, чл. 1, ал.2, чл.22 и чл.61с, ал.1 от Закона за местните данъци и такси, Общински съвет Бяла реши:

ПРИЕМА така предложения Проект за изменение на чл.18, т. 1.1 и чл. 60, ал.1, т.1 от Наредбата за определянето размера на местните данъци на Община Бяла, приета с Решение на Общински съвет Бяла № 11 - 79 по протокол № 11 от 20.05.2020 г., последно изм. и доп. с Решение на Общински съвет Бяла № 15 - 107 по протокол № 15 от 30.07.2020 год., а именно:

Чл.18 Размера на данъка върху недвижимите имоти се определя в размер

Нов текст на т.1.1 за гр. Бяла : от 2.2 на хиляда върху данъчната оценка на недвижимите имоти

Чл.60 Размерът на туристическият данък за всяка нощувка в местата за настаняване на територията на Община Бяла е както следва :

Нов текст на т.1
Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„една звезда” - 0,50 лв.
Нов текст на т.2
Места за настаняване клас А и клас Б с категория
„две здвезди „ - 0,50 лв.

ИНЖ. ПЕНЬО НЕНОВ

КМЕТ НА ОБЩИНА БЯЛА

Приложение: Свали файла

 

© Община Бяла 2006-2025
начало | карта на сайта | © Copyrights | помощ | администрация